دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

نکاتی که نویسندگان محترم قبل از ارسال مقاله باید توجه داشته باشند:

1. مقاله ارسالی باید محصول مطالعات و تحقیقات نویسنده/نویسندگان بوده و دربردارنده دستاوردهای علمی جدید باشد.

2. مسئولیت صحت مطالب، منابع و نظرهای ابراز شده در مقاله و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهشگران بر عهده نویسنده/نویسندگان مقاله می باشد.

3. دانشجویان باید مقاله خود را به همراه یک عضو هیئت علمی دانشگاه یا شخص دارای مدرک دکتری به صورت مشترک ارسال نمایند.

4. مقاله ارسالی حداقل توسط دو داور ارزیابی خواهد شد. چاپ مقاله منوط به پذیرش حداقل دو داور و تصویب نهایی هیأت تحریریه خواهد بود. هیأت تحریریه نیز نسبت به پذیرش، عدم پذیرش و هرگونه ویرایش یا تلخیص مقاله در زمان چاپ آزاد است.

5. استناد به مقالات مرتبط که در «فصلنامه مطالعات حقوق عمومی» منتشر شده‌اند، موجب می‌گردد مقاله ارسالی در اولویت بررسی و داوری فصلنامه قرار گیرد و علاوه بر آن واجد امتیاز بالاتری در مرحله داوری گردد.

6. چکیده فارسی نباید به صورت مفهومی ترجمه گردد، بلکه ترجمه چکیده باید دقیق بوده و شامل ترجمه تمامی جملاتِ متن فارسی باشد. عنوان، چکیده و واژگان کلیدی انگلیسی باید در صفحه آخر فایل اصلِ مقاله آورده شوند. در صورت تغییر و بازنگری چکیده فارسی، تغییرات در چکیده انگلیسی نیز اِعمال گردد.

7. تمامی مکاتبات (ایمیل و پیامک) و تماس‌های تلفنی از سوی فصلنامه مطالعات حقوق عمومی صرفاً با نویسنده مسئولی است که در هنگام ارسال مقاله در سامانه تعیین شده است. همچنین درصورتی‌که مقاله (بر اساس نظرات داوران محترم و یا دبیر اجرایی فصلنامه) نیازمند بازنگری یا اصلاح شناخته شده باشد، صرفاً نویسنده مسئول می‌تواند موارد اصلاح یا بازنگری را در کارتابل خود در سامانه مشاهده، آن‌ها را انجام داده درنهایت مقاله اصلاحی را مجدداً از طریق سامانه ارسال نماید. بنابراین از میان نویسندگان مقاله (درصورتی‌که مقاله بیش از یک نویسنده داشته باشد) حتماً باید یکی از نویسندگان (در هنگام ارسال مقاله) به‌عنوان «نویسنده مسئول» در سامانه تعیین شود. نویسنده مسئول، نویسنده‌ای است که مسئولیت تمامی مکاتبات و تماس‌ها در خصوص مقاله ارسالی را بر عهده خواهد داشت. ضرورت دارد نویسنده مسئول شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل معتبر خود را در سامانه فصلنامه تعیین نماید. در صورت عدم رعایت موارد مذکور، مسئولیت عواقب احتمالی بر عهده وی خواهد بود و فصلنامه هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص تأخیر در فرایند رسیدگی و داوری و یا حتی رد مقاله ارسالی نخواهد داشت.

8. با توجه به مشغله فراوان اساتید محترم و جهت احتراز از مشکلات احتمالی که ذکر شد، پیشنهاد می‌گردد، دانشجویانی که با اساتید محترم مقاله مشترک دارند، در هنگام ارسال مقاله، خود را به‌عنوان نویسنده مسئول در سامانه تعیین نمایند. بعد از اتمام فرایند رسیدگی و داوری و در هنگام صدور گواهی پذیرش مقاله، امکان تغییر «نویسنده مسئول» وجود دارد. تأکید می‌گردد چنین امکانی به‌هیچ‌وجه معنای اضافه نمودن شخص یا اشخاص جدید به‌عنوان نویسنده/نویسندگان مقاله نیست.

9.  نویسندگان محترم جهت تأمین  هزینه های مربوط به داوری  و صدور گواهی پذیرش مبلغ 200.000 تومان و پس از پذیرش مقاله مبلغ 400.000 تومان جهت چاپ به شماره حساب: 4001070103006825 بنام تمرکز وجوه اختصاصی نزد بانک مرکزی با شناسه واریز 379070174140107000000002505202 و شبای IR830100004001070103006825 که درگاه آن از طریق لینک پرداخت در زمان مقتضی در اختیار نویسندگان قرار خواهد گرفت، واریز و تصویر آن را در سامانه بارگذاری و ارسال نمایند. لطفا تا پیش از تأیید موضوع مقاله و ارجاع آن از طریق سامانه برای پرداخت هزینه، مبلغ فوق را واریز نفرمایید.

10. نویسندگان محترم جهت آگاهی از نحوه ثبت نام در سامانه، ارسال مقاله از طریق آن و همچنین پیگیری آخرین وضعیت مقاله، بخش «راهنمای نحوه ارسال مقاله» را مطالعه نمایند.

11. در هنگام ارسال مقاله ار طریق سامانه، نویسندگان محترم باید «فرم تعهد نویسندگان» و «فرم تعارض منافع » را تکمیل نموده و تصویر آن را به همراه فایل اصل مقاله ارسال نمایند.

12. مقاله‌ای که مطابق این راهنما تهیه نشده باشند، توسط کارشناس نشریه جهت اِعمال تغییرات، به نویسنده مسئول برگشت داده می شود.

شرایط و ضوابط مقاله ارسالی به فصلنامه مطالعات حقوق عمومی:

از کلیه دانشجویان، اساتید و پژوهشگران محترم دعوت می شود مقالات علمی- پژوهشی خود که مرتبط با موضوعات این فصلنامه (حقوق عمومی، حقوق بین‌الملل  و حقوق بشر) هستند را از طریق ثبت نام در سامانه فصلنامه به نشانی https://jplsq.ut.ac.ir با رعایت نکات زیر ارسال نمایند:

الف. نکات شکلی:

1. حجم مقاله (شامل همه صفحات اعم از عنوان، چکیده‌، بدنه، نتیجه‌گیری و منابع) باید حداکثر 10000 کلمه در قطع A4 باشد.

2. حاشیه سمت راست و چپ صفحه 4.5 سانتیمتر و حاشیه بالا و پایین صفحه 6 سانتیمتر باشد.

3. راهنمای تنظیم اندازه و نوع قلم مقاله:

موضوع

اندازه

فونت

عنوان فارسی

18 Bold

B Compset

عناوین بعدی مقاله (به ترتیب نزولی)

16 (14 و 12)   Bold

B Compset

چکیده و واژگان کلیدی فارسی

12

B Nazanin

چکیده و واژگان کلیدی انگلیسی

11

Times New Roman

متن مقاله

12

B Nazanin

منابع فارسی

12

B Nazanin

منابع انگلیسی

10

Times New Roman

پاورقی فارسی

10

B Nazanin

پاورقی انگلیسی

9

Times New Roman

 

4. برای بخش بندی محتوای بدنه مقاله حتی المقدور از هیچ واژه و حرفی استفاده نشود.

5. چکیده فارسی و ترجمه آن به انگلیسی حداقل در 100 و حداکثر در 200 کلمه و حتماً در یک پاراگراف باشد.

6.  واژگان کلیدی باید حداقل 4 و حداکثر 7 کلمه بوده و در متن فارسی به ترتیب حروف الفبا ذکر شوند.

 

ب. شیوه ارجاع دهی:

1. ارجاعات باید به صورت درون متنی بوده و بلافاصله پس از نقل مطلب، به این صورت داخل پرانتز ذکر شود: (نام خانوادگی صاحب اثر، سال انتشار: شماره صفحه). اگر ارجاع آخر جمله است، حتماً نقطه بعد از پرانتز گذارده شود. به عنوان مثال: (غیور، 1388: 3).

2. اگر نویسندگان دو نفر باشند، نام خانوادگی هر دو نویسنده نوشته می شود: (الوانی، مقیمی، 1380: 250). حال اگر تعداد مؤلفان بیش از دو نفر باشند، تنها نام خانوادگی نویسنده اول نوشته شده و در خصوص نویسندگان دیگر از عبارت «و دیگران» استفاده شود: (الوانی و دیگران، 1390: 210).

3. شیوه ارجاع به آراء قضایی و داوری نیز باید به صورت درون متنی (مرجع صادرکننده رأی، سال صدور رأی: پاراگراف مربوطه) باشد. به عنوان مثال: (ICJ Rep, 2010: para. 104)

4. در ارجاعات درون متنی در صورت تکرار منبع، به جای استفاده از Ibid, op.cit، همان یا پیشین، منبع دوباره عیناً ذکر شود.

 

ج. شیوه تنظیم فهرست منابع پایانی:

1. فهرست منابع انتهای مقاله باید به ترتیب: کتاب‌ها، مقاله‌ها، اسناد، آراء و... دسته بندی شده و با شماره گذاری مسلسل به صورت زیر آورده شوند:

الف. کتاب ها: نام خانوادگی، نام نویسنده (تاریخ انتشار). عنوان کتاب با حروف ایتالیک، نام مترجم یا مصحح، محل انتشار، نام ناشر، شماره جلد. مثال:

- زمانی، سیدقاسم (1393). حقوق سازمان های بین المللی، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهر دانش.

 .Crawford, James (2012). Brownlie's Principles of Public International Law, London, Oxford University Press -

ب. مقاله‌ها: نام خانوادگی، نویسنده (تاریخ انتشار). عنوان کامل مقاله در گیومه، نام مجله با حروف ایتالیک، شماره مجله، شماره صفحات ابتدایی و انتهایی مقاله، مثال:

- سادات اخوی، علی و عباس خداشناس (1394). «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و وضعیت حقوق بشر در عربستان»، فصلنامه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران، شماره 4، صص 713-691.

.Donnelly, Jack (1980). "Natural Law and Right in Aquinas’ Political Thought", The Western Political Quarterly, vol. 33, pp. 520-535 -
 

ج. مقالات چاپ شده در کتاب/ مجموعه مقالات: در فهرست منابع انتهایی مقاله بدین صورت خواهد بود: نام خانوادگی نویسنده مقاله، نام نویسنده مقاله (تاریخ انتشار). «عنوان مقاله در گیومه»، در: نام و نام خانوادگی ویراستار/ویراستاران علمی کتاب، عنوان کتاب به صورت ایتالیک، محل انتشار، نام ناشر، شماره صفحات ابتدا و انتهای مقاله. مثال:

- ممتاز، جمشید (1391). «یونسکو و تدوین و توسعه حقوق بین الملل در حمایت از اموال فرهنگی» در: مجموعه مقالات همایش حمایت از اموال فرهنگی و تاریخی در حقوق بین الملل، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهر دانش، چاپ اول، صص 101-95.

- Scovazzi, Tullio (2006). “The Protection of Underwater Cultural Heritage: Article 303 and the UNESCO Convention”, in: D. Freestone, R. Barnes and D. Ong (eds.), The Law of the Sea Progress and Prospects, Oxford University Press, pp. 120-136.

 

2. عناوین کتاب‌ها و مقالات نباید به صورت توپر (Bold) باشد.

3. از آنجایی که قرار است این فصلنامه در پایگاه‌های بین‌المللی نیز نمایه شود لطفاً برگردان منابع فارسی به انگلیسی به انتهای منابع فارسی اضافه شود. در صورتی‌که هر کدام از منابع شناسه  DOI دارند، بهتر است این شناسه در منبع اضافه شود. برای برگردان اسامی نویسندگان و کتاب‌ها، نویسندگان می توانند از وب‌سایت زیر استفاده کنند:

http://mylanguages.org/farsi_romanization.php

4. بهتر است تا حد امکان منابع برگردان انگلیسی باشند و از رومن کردن آنها یا به اصطلاح فینگلیش کردن آنها خودداری نمایید. اما برای منابعی که فقط به زبان فارسی وجود دارد، مانند کتاب‌های فارسی، می توانید از  روش Roman Script استفاده کنید و انتهای منبع عبارت  in persian را در پرانتز بگذارید. 

 

  د.  شیوه تنظیم فایل حاوی مشخصات نویسندگان:

نام و مشخصات نویسندگان نباید در فایل اصلی مقاله ذکر گردد، بلکه باید در یک فایل جداگانه به ترتیب زیر نوشته و به همراه فایل اصلی مقاله از طریق سامانه ارسال گردد:

1. در بالای صفحه ابتدا «عنوان فارسی» و سپس «عنوان انگلیسی» مقاله ذکر شود.

2. مشخصات نویسندگان مقاله به ترتیب (به فارسی و انگلیسی) و به صورت زیر ذکر شود:

نام و نام خانوادگی، مرتبه علمی، نام گروه، نام دانشکده، نام دانشگاه، نام شهر، نام کشور.

3. از بیان عنوان هایی نظیر مهندس، دکتر و... در ابتدای اسامی نویسندگان مقاله خودداری گردد.

4. حتماً نویسنده مسئول مشخص شود.

5. معادل انگلیسی برخی اصطلاحات ضروری برای ذکر مشخصات نویسندگان در جدول زیر درج گردیده است:

دانشجوی کارشناسی‌ارشد (حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی یا حقوق بشر)

MA. Student in (International Law, Public Law or Human Law)

دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد (حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی یا حقوق بشر)

MA. in (International Law, Public Law or Human Law)

دانشجوی دکتری (حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی یا حقوق بشر)

Ph.D. Student in (International Law, Public Law or Human Law)

دانش‌آموخته دکتری (حقوق بین الملل، حقوق عمومی یا حقوق بشر)

Ph.D. in (International Law, Public Law or Human Law)

مربی

Instructor

استادیار

Assistant Prof.

دانشیار

Associate Prof.

استاد

Prof.

گروه حقوق

Department of Law

گروه حقوق عمومی

Department of Public Law

گروه حقوق عمومی و بین‌الملل

Department of Public and International Law

گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی

Department of Criminal Law and Criminology

دانشکده حقوق

Faculty of Law

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

Faculty of Law and Political Science

دانشکده معارف اسلامی و حقوق

Faculty of Islamic Studies and Law

نویسنده مسئول

Corresponding Author

نمونه:

دستورگرایی بین المللی: ابزارهای شناخت

International Constitutionalism: The Tools of Recognition

1- عباسعلی کدخدایی، استاد، گروه حقوق عمومی، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه تهران، تهران، ایران ( نویسنده مسئول).

Abbasali Kadkhodaei, Prof., Department of Public Law, Faculty of Law and Political Science, University of Tehran, Tehran, Iran (Corresponding Author). Email: kadkhoda@ut.ac.ir

2- امیر مقامی، دانش آموخته دکتری حقوق بین الملل، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.

Amir Maghami, Ph.D. in International Law, Faculty of Law and Political Science, University of Tehran, Tehran, Iran. Email: amir.maghami@live.com